İŞLER
ÇÖZÜMLER
EKİBE KATIL
ANASAYFA
İŞLER
AJANS
EKİBE KATIL
BLOG
MARKALAR
BİZE ULAŞIN
Blog
DP CREATIVE/Blog/Arama Motoru Optimizasyonu(SEO) Nedir?
Arama Motoru Optimizasyonu(SEO)
Nedir?

Web sayfalarınızı arama motorlarındaki sıralamada üst sıralarda göstermek ve web sayfanıza ziyareti artırmak için yapılan düzenlemelerin ve çalışmaların tamamına Arama Motoru Optimizasyonu denilmektedir. Genellikle İngilizce’ deki anlamı Search Engine Optimization ‘ın kısaltması olan S.E.O ifadesiyle kullanılmaktadır.

Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte internet artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmuştur. İnterneti eskiden sadece bilgisayarlarımızda kullanırken günümüzde tablet ve akıllı telefon gibi mobil cihazlarımızda da kullanmaktayız. Günlük yaşantımızda bir konu ile ilgili bir soru aklımıza takıldığında hemen arama motorunu kullanarak o soruyla ilgili araştırma yapmaktayız.

İnternetin yaygınlaştığı ve ekonomik anlamdaki gücünün artmış olduğu bu ortamda, şirketlerinde bu alanda kendi yerini mutlaka alması gerekmektedir. Ürün ve hizmet satışlarında yükselişe geçmek ve markalarının tanınmasını artırmak için ulaşılabilir olmak şirketler için oldukça önemlidir. Arama motorları şirketlerin bu amacını gerçekleştirmek için kullanılmaktadır.

Yapılan araştırmalardan elde edilen sonuçlara göre internet kullanıcılarının %90’ ı arama sonrasında karşılarına çıkan ilk sayfadaki siteleri ziyaret ederken kalan % 10’luk kısım ise diğer sonuçlara da bakmaktadır. Arama motorlarıyla ürün-hizmet ve kullanıcı arasındaki bağlantı kolaylıkla kurulmaktadır. İnternet üzerinden çanta satan bir mağazamız olduğunu düşünelim. Google üzerinden çanta ve çanta ile ilgili arama yaptıktan sonra ilk sayfada ve üst sırada çıkan sitemize ziyaret etmesinin bize sağladığı kazanç, yüksek maliyetlerin bulan reklam kampanyalarından sonra sitemizin ziyaret edilmesinin bize sağladığı kazançtan daha fazladır.

O halde satış kapasitemizi rakiplerimizin üstüne taşıyacak ve ürünümüzü hedef kitlemize ulaştıracak en etkili yol arama motoru optimizasyonu yapmaktır.

Arama Motoru Optimizasyonu’ nu iki başlık altında inceleyebiliriz.

  • 1. Site İçi Arama Motoru Optimizasyonu (On Page SEO)
  • 2. Site Dışı Arama Motoru Optimizasyonu (Off Page SEO)


Site İçi Arama Motoru Optimizasyonu (On Page SEO)

Site içi arama motoru optimizasyonu denilince sayfaların kodlama yapıları, bağlantı(link) biçimleri, site başlığının(title) içerikle olan uygunluğu, sayfanın kendine özgün bir içeriğinin olması ve site hızı üzerinde yapılan çalışmalar aklımıza gelmektedir.

Site Dışı Arama Motoru Optimizasyonu (Off Page SEO)

Harici yani farklı sitelerden sitemize bağlantı veren linkler, Facebook,Twitter vs. gibi sosyal medyadaki paylaşımlardan siteye yapılan dönüşler, blog ya da forum siteleri gibi alanlardan alınan linkleri site dışı arama motoru optimizasyonuna örnek verebiliriz.

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerle genellikle SEO işlemi başarıyla yapılmaktadır. Yalnız SEO yaparken arama motorlarının onaylamadığı, alan adını tamamen ya da geçici olarak sildiği bazı yöntemler vardır. Anahtar kelimenin oldukça kalabalık şekilde kullanılması, sayfa arka plan rengiyle aynı renkte kullanılan görünmeyen yazıların yazılması, özgün olmayan ve internetteki başka bir sayfayla aynı içeriğe sahip olan sayfaların oluşturulması ve bilgisayar tarafından otomatik yazılan yazılar yanlış uygulanan SEO yöntemleridir. Onaylanmayan bu yönteme Black Hat SEO’ da denilmektedir.

Okuyucu Sayısı: 9476
Bir Yorum Yazın
İsim
E-Posta
Yorum
İletişim
Melikşah Mahallesi Merih Sokak
No:1/1 Meram/KONYA